Mi számít korszerűsítésnek a falusi CSOK szerint?
A Bankmonitor Jobb Tudni wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen David.csabraki (vitalap | szerkesztései) 2019. június 28., 11:30-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Jól látható, hogy a csökkenő népességű települések népszerűsítése, az ezeken található rossz állapotú, sokszor lakhatatlan ingatlanok megmentése, mod…”)
Jól látható, hogy a csökkenő népességű települések népszerűsítése, az ezeken található rossz állapotú, sokszor lakhatatlan ingatlanok megmentése, modernizálása a jogalkotók célja.
Éppen ezért az alábbi munkák számítanak korszerűsítésnek:
- Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése.
- Fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel.
- Központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
- Az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat.
- A külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje.
- Tető cseréje, felújítása, szigetelése.
- Kémény építése, korszerűsítése.
- Belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást és a konyhafelújítást.
- A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig.
- A korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig.
FONTOS: mennyiben a korszerűsítési/bővítési munkálatok végül nem készülnek el a szerződéskötéstől számított 3 éven belül, akkor a teljes falusi CSOK összegét egy összegben, kamatostul vissza kell fizetni. A vásárlásra fordított pénzt is! Ezért körültekintően kell eljárni a munka megtervezésével és a szakember kiválasztásával.